Mączka rybna w hodowli i rolnictwie

Mączka rybna jako niezbędny składnik każdej paszy dla zwierząt

Lekarze i dietetycy od wielu lat przekonują ludzi, że wdrożenie 3 porcji ryb w jadłospisie zapewni zdrowie na długie lata. Okazuje się, że ryby, a także produkty uboczne pozytywnie działają również na zwierzęta. Dlatego rolnicy zajmujący się hodowlą zwierząt do pasz od wielu lat dodają mączkę rybną. Jest ona źródłem białka, aminokwasów egzogennych i mikroelementów. Wiele badań już potwierdziło, że pasze zawierające mączkę rybną przyczyniły się do prawidłowego rozwoju np. trzody chlewnej.

Mączka rybna – z czego jest produkowana?

Mączka rybna wykorzystywana do celów hodowlanych jest produkowana z wielu gatunków ryb, a także odpadów rybnych. Głównym jednak składnikiem są ryby, które nie mogą pochwalić się dużą zawartością mięsa. Produkcja mączki opiera się również na rybach, które nie trafiają na rynek konsumpcyjny i odpadach, będące efektem obrobienia ryb. W rezultacie na przykład rybie głowy, wnętrzności czy płetwy z powodzeniem są używane, ponieważ zawierają wiele cennych składników odżywczych. Warto jednak dodać, że wszelkie odpady są starannie selekcjonowane. Obecnie mączki rybne powstają, dzięki wypracowanym już procesom technologicznym, które są bezpieczne dla zwierząt. Oczywiście z powodów ekonomicznych najchętniej nabywane są przez hodowców mączki produkowane z różnych gatunków ryb, natomiast na rynku funkcjonują również producenci, którzy produkują mączkę rybną wyłącznie np. na bazie łososi i ich odpadów. Szerokie możliwości wyboru poszczególnych producentów i rodzajów mączki sprawia, że każdy hodowca znajdzie właściwy produkt o odpowiednim składzie do własnego zastosowania.

Mączka rybna – gdzie kupić?

Tak jak wspominaliśmy, rynek mączki rybnej jest niezwykle rozbudowany. Takie zjawisko daje szerokie możliwości hodowlane. Jeśli jako hodowca chcemy mieć pewność, że zakup mączki rybnej będzie trafiony, to warto kupić ją bezpośrednio od producenta. Wiele producentów umożliwia nabycie mączki rybnej po kontakcie z działem handlowym. Doskonałym przykładem może być producent Polfish, będący liderem na rynku mączki rybnej, dzięki najwyżej jakości wyrobów. Alternatywą wobec bezpośredniego zakupu mączki są także sklepy internetowe, które oferują produkty różnych producentów. Jednak na takie rozwiązanie decydują się już hodowcy, mający przetarte szlaki w stosowaniu mączki do paszy i wiedzą, co kupować. Jeśli kupno mączki rybnej ma odbyć się po raz pierwszy najlepiej skontaktować się z producentem, który pomoże także dobrać odpowiedni produkt do charakteru działalności hodowlanej.

Mączka rybna – dlaczego warto ją stosować w rolnictwie?

W ostatnich latach da się zauważyć, że zmieniły się trendy w stosowaniu pasz dla zwierząt. Obecnie mączka rybna dla firmy bije rekordy popularności. Nie ma jednak co się dziwić, ponieważ produkt tego typu jest źródłem pełnowartościowego i lekkostrawnego białka, aminokwasów egzogennych i składników mineralnych tj. fosfor, wapń czy selen. Dodając mączkę rybną o najwyższej jakości do paszy, hodowca zapewnia zbilansowaną dietę swoim zwierzętom, a także kształtuje ich rozwój wagowy w stadzie.

polski